Ekonomi

ECB/Muller: Ücretler çekirdek enflasyondaki yavaşlamayı geciktirebilir

ECB İcra Kurulu Üyesi ve Estonya Merkez Bankası Başkanı Madis Müller Bloomberg’e yaptığı açıklamada, hızlanan fiyat artışlarının Euro bölgesindeki enflasyon görünümü için değerli bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Muller, euro bölgesinde hızlanan ücret artışlarının bu kadar yüksek kalması durumunda çekirdek enflasyondaki düşüşün şu anda tahmin edilenden daha yavaş olabileceğini söyledi. söz konusu.

Muller de dahil olmak üzere yetkililer, Temmuz ayında beklenen bir başka faiz artırımının ardından ne olabileceğini tartışmak konusunda isteksiz olsa da, diğer ECB üyeleri, Eylül toplantısında faiz artırımlarının hala gerekli olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Maaş artış geçmişi ortalamanın çok üzerinde

ECB geçen hafta yaptığı son ekonomik tahminde, sıkı işgücü piyasası ve baz fiyatlardaki artışların etkisiyle fiyat artışının tarihsel ortalamanın oldukça üzerinde kalacağını açıklamıştı.

Beklentiler doğrultusunda 15 Haziran’da faiz oranlarını 25 baz puan artırarak 3,50’ye çıkaran banka, yüksek enflasyonla mücadele kapsamında faiz artış döngüsüne 8’inci toplantısında da devam etti. Öte yandan, Euro Bölgesi’nde Mayıs ayında yıllık enflasyon büyük ölçüde elektrik maliyetleri kaynaklı olarak yüzde 6,1’e gerileyerek bir yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesini gördü. Çekirdek enflasyon ise Mayıs ayında yüzde 5,3’e geriledi.

kumluca-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu