Ekonomi

Para patronlarının büyük ikilemi

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) oran belirleme kurulunun kıdemli bir üyesi, sıkılaştırma döngüsünün yarısının artık sona erdiğine ve ECB’nin yüksek enflasyonu kontrol altına almak için uzun bir oyun için orada olması gerektiğine inanıyor.

Enflasyonla büyüme mi çaba mı?

On yılı aşkın süredir agresif bir gevşemenin ardından 2022, birçok önde gelen merkez bankasının artan fiyatlara yanıt olarak faiz oranlarını yükseltmeye başladığı yıl oldu. Avrupa Merkez Bankası borçlanma maliyetlerini 2,5 puan artırarak gösterge mevduat faizini yüzde 2’de bırakarak yılı üst üste dördüncü kez artırdı.

Enflasyon hedefin 5 katından fazla

Hollanda merkez bankası başkanı ve daha şahin faiz belirleyicilerinden biri olan Klaas Knot, şu andan Temmuz 2023’e kadar beş para politikası toplantısıyla, ECB’nin borçlanma maliyetlerinin yaza kadar zirveye ulaşmasından önce önümüzdeki aylarda yarım puan artması bekleniyor. Yönetim konseyinde, Financial Times’a söyledi. Artışlarla oldukça güzel bir sıkılaştırıcı yüze kavuşacağını söyledi.

Enflasyon rekor seviyelerde

Euro bölgesindeki tüketici fiyatları enflasyonu, Ekim ayında yüzde 10,6 ile ECB’nin yüzde 2’lik hedefinin beş katından fazla rekor seviyeye ulaştı. Hollanda’da enflasyon daha da artarak Eylül’de yüzde 17,1’e ulaştı.

Merkez çalışanları ikilemde

Ancak Avrupa bloğundaki büyüme durma noktasına geldi ve merkez bankalarını enflasyonla başa çıkma ve yavaşlamayı şiddetlendirme ortamında hassas bir istikrar sağlamaya zorladı.

Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot, “Çok az şey yapma riski hala daha büyük bir risk” dedi. Şimdi ikinci yarının başındayız. Para politikasını ne zaman gerektiği gibi sıkılaştıracağına karar vermek, gelecek yıl AMB için en büyük zorluk olacak.” söz konusu.

Knot, yönetim organının en uzun süredir hizmet veren üyesi ve merkez bankasının 2011’deki bir önceki faiz artırım turunun bir parçası olan tek avro bölgesi oran belirleyicisidir – bu hareketler, bloğun sadece aylar sonra bir devlet borç krizine girmesinden sonra geniş çapta eleştirildi.

Knot, finansal istikrar risklerinin artık radar ekranımızda çok daha net olduğunu söyledi. AMB’nin Temmuz ayında faiz artırımlarına başlamadan önce yeni bir karışıklık riskine karşı yeni bir tahvil alım aracı oluşturmasının tesadüf olmadığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu